אקטרופיון

אקטרופיון הוא מצב בו שפת העפעף (התחתון בדרך כלל, אולם יש גם אקטרופיון של העפעף העליון) פונה כלפי חוץ, ואינו מונח בצמוד לגלגל העין כפי שעליו להיות.

מה גורם לאקטרופיון?

אקטרופיון יכול להיגרם מסיבות שונות: הוא יכול להיות מולד, אולם בדרך כלל האקטרופיון נובע דווקא מהזדקנות ורפיון של העור והשרירים שתחתיו. האקטרופיון השכיח ביותר הינו רפיון של העור ו“נפילה ” של העפעף כלפי חוץ עם צניחה גם של הריסים, שיתוק עצב הפנים יכול להתבטא באקטרופיון כחלק מרפיון השרירים המשותקים המצויים מתחת לעור. ישנן סיבות שכיחות פחות לאקטרופיון כדוגמת צלקות על העור או גידולי עור וכוויות שמכווצים את עור הפנים ומושכים את שפת העפעף כלפי מטה והחוצה.

אדם הסובל מאקטרופיון יחוש יובש בעיניים- באופן מוזר יובש יכול להתבטא גם בדמעת יתר. העיניים תהיינה אדומות וגרויות. דמעות יכולות ליזול על הלחיים מפני שמנח העפעף התקין עוזר לניקוז הדמעות, והיותו רפוי גורם לפגיעה בניקוז זה.

כיצד נטפל באקטרופיון?

הטיפול באקטרופיון הוא כירורגי בעיקרו. ישנן דרכים רבות לתיקון האקטרופיון העומדות בתלות בגורם לו. לעיתים הניתוח ילווה בקיצור שפת העפעף התחתון ובכך יגרום גם למתיחה שלו ומראה רענן יותר. בבדיקת היעוץ טרם הניתוח יוחלט סוג הניתוח. חשוב לציין כי אקטרופיון היא בעיה נפוצה באנשים מבוגרים שחלקם סובלים ממנו אולם אינם יכולים לעמוד בהליך ניתוחי. במצב זה ניתן לעשות טיפול מינימלי במספר תפרים נספגים המשנים את מנח העפעף התחתון, לא בצורה אופטימלית, אולם ברמה מספקת.

איך נערכים לניתוח אקטרופיון?

ניתוח לתיקון אקטרופיון נערך בהרדמה מקומית, לעיתים בטשטוש קל, לפי רצון המטופל

בבדיקת היעוץ לפני הניתוח תשאל/י לגבי מצבך הבריאותי, מחלות רקע, עישון, מדללי דם, קוצב לב, אלרגיות וניתוחים קודמים

לפני הניתוח מוטב להפסיק מדללי דם על פי הוראת רופא המשפחה. במידה והניתוח מבוצע בטשטוש יש להביא לניתוח א.ק.ג עדכני, בדיקות דם (שגרה וכימיה) מחצי השנה האחורנה, וכן יש להקפיד על צום של 8 שעות טרם הניתוח. (אוכל ושתיה אסורים)

קבלה לניתוח בבית החולים

עם ההגעה לניתוח בבית החולים תולבש/י בבגדי ניתוח, ילקחו בדיקות הדם והא.ק.ג- לבדיקת המרדים אשר יחדיר גם עירוי המאפשר מתן תרופות מטשטשות. לאחר מכן בשיחה אחרונה לפי הניתוח תפגש/י עם דר פריאל, אז גם יסומן אזור הניתוח ותתבקש/י לחתום על ההסכמה לניתוח. במידה וקיימות שאלות או דאגות לגבי ההליך הניתוחי, זה הזמן המתאים להעלות אותן.

לאחר הניתוח והתאוששות הקלה ניתן להשתחרר. טרם השחרור תבדק/י ע"י דר פריאל וע"י המרדים. מומלץ להגיע עם בן לוויה.

הביקורת מתבצעת שבוע מאוחר יותר, אז גם מוסרים התפרים.

מהלך ההחלמה לאחר ניתוח אקטרופיון:

לאחר הניתוח תהיה נפיחות סביב העפעפיים, שתסוג תוך 10 ימים. בתלות בסוג הניתוח המבוצע יראו גם תפרים על פני העפעף למשך 7 ימים עד שבועיים. יכולים להיות דימומים תת עוריים (המטומות) באזור העפעפיים, דימומים אלו טבעיים לחלוטין, והם אף יתגברו ביומיים שלחר הניתוח ואז יחלו לסגת עד שיעלמו כליל כעבור שבועיים- שלושה מהניתוח. יש לזכור כי כל מטופל מגיב אחרת לניתוח והזמנים להחלמה משוערים. יש לקחת בחשבון שהתוצאות הסופיות נראות רק מספר שבועות לאחר הניתוח

יש למרוח משחה אנטיביוטית על התפרים לפי ההנחיות פעמיים ביום, ובמשך שלושת הימים הראשונים להניח קומפרסים קפואים על העפעפיים (בעזרת אפונה קפואה או משקפי קרח מיוחדים) .

חשוב לזכור כי המשחה האנטיביוטית יכולה לבא במגע עם העין, דבר זה ילווה בטשטוש ראיה אופייני ואינו מהווה בעיה

בימים לאחר הניתוח יש להשתדל לישון כך שהראש מוגבה על שתי כריות בזווית של 20-30 מעלות. במידה וקיימת חוסר נוחות או כאבים- ניתן להשתמש במשכך כאבים כדוגמת אופטלגין או אדוויל אם לא ידועה רגישות כלשהי

נזילת טיפות דם מחתך הינה תופעה שגרתית ואין להבהל ממנה.

ניתן להמשיך בפעילות שגרתית לא מאומצת. ניתן להתקלח. יש להמנע ממים עומדים- בכללם בריכה, ג'קוזי, מקווה ודומיהם שבועיים לפחות- ולהתייעץ עם הרופאה לפני שחיה בברכה או בים.

באם את/ה משתמש/ת בטיפות לגלאוקומה -יש להמשיך ליטול אותן, ללא קשר לניתוח.

סיבוכים אפשריים:

חשוב לציין כי כאשר הניתוח מבוצע על ידי רופא ממוחה, שכיחות הסיבוכים נמוכה ביותר- אולם יש להיות מודעים אליהם:

– יובש- יכול להגרם עקב המנח הזמני של העפעף כלפי פנים בימים שלאחר הניתוח. ניתן להזליף דמעות מלאכותיות על מנת להקל על תחושה זו- שחולפת תוך שבועות מהניתוח

– טשטוש ראיה קל- נפוץ לאור השימוש במשחה השומנית, וכן עקב היובש. ניתן גם כאן להשתמש בדמעות מלאכותיות.  אם טשטוש הראיה נמשך יותר מיום-יומיים- יש להוועץ ברופא

– שטפי דם בעפעפיים- תרחיש נפוץ לאחר ניתוחי עפעפיים. כאשר הדימום חיצוני- מדובר במהלך שגרתי לחלוטין, היכול להיות מוקל על ידי קומפרסים קפואים ושינה מוגבההת על שתי כריות. ישנם מצבים בהם ישנו דימום פנימי שמשפיע על הראיה ומוריד אותה בצורה משמעותית. במצב בו ישנה ירידה פתאומית בראיה עם או ללא כאב, יש להתקשר מיידית לדר. פריאל.

-זהום בפצע הניתוח- נדיר ודורש טיפול אנטיביוטי.

למידע נוסף או קביעת פגישה אנא השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם: